4.11.2015 Rynki o poranku – mocne wzrosty w Chinach, dziś ADP

Mateusz Adamkiewicz, Analityk Rynków Finansowych

Dzisiejsza sesja zapowiada się stosunkowo spokojnie jeśli weźmiemy pod uwagę to co czeka nas w kolejnych dniach. Już jutro odbędzie się posiedzenie Banku Anglii, zaś w piątek poznamy miesięczne dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Środa przyniesie natomiast przedsmak tego co czeka nas w ostatnim dniu tygodnia, a to za sprawą publikacji raportu ADP, który również obrazuje miesięczną zmianę zatrudnienia.

Zacznijmy jednak od Rady Polityki Pieniężnej, która dziś podejmuje decyzję w sprawie stóp procentowych. Po posiedzeniu nie spodziewamy się jednak żadnych ruchów i stopa referencyjna pozostanie na poziomie 1,5%. Warto jak zawsze zwrócić uwagę na konferencję prasową prezesa Belki. Inwestorzy globalni i polscy coraz mniej patrzą jednak na to co robi obecna Rada, ponieważ przyszły rok może przynieść mocne przetasowania we władzach monetarnych Polski.

Jednym z głównych tematów podczas dzisiejszej sesji będą odczyty indeksów PMI dla usług. Indeks dla Chin wyniósł 52 punkty, czyli powyżej oczekiwań i powyżej poprzedniego odczytu. Było to jedną z przyczyn wyjątkowo udanej sesji w Azji. Indeks Shanghai Composite rośnie o ponad 4%, zaś Hang Seng zyskuje ponad 2%. Inną przyczyną wspierającą wzrosty w Państwie Środka są informacje o możliwości połączenia parkietów w Hong Kongu i Shenzen. Wracając do indeksów PMI – poznaliśmy już pierwszy odczyt dla istotnej gospodarki europejskiej. Indeks w Hiszpanii wzrósł do poziomu 55,9 pkt. również wskazując na wyraźną poprawę w sektorze usług. Przed nami jeszcze odczyty dla pozostałych gospodarek Starego Kontynentu i dla Stanów Zjednoczonych.

Najważniejszym odczytem dzisiejszej sesji będzie jednak raport ADP, który poznamy o godzinie 14:15. Według konsensusu rynkowego zmiana zatrudnienia w październiku ma wynieść 180 tysięcy, czyli dokładnie tyle samo ile przy okazji piątkowej publikacji payrolls. Dzisiejszy raport może zatem mocno wpłynąć na oczekiwania do piątkowych danych, a co za tym idzie znacząco wpływać na dolara, który zyskuje niemal nieprzerwanie od ponad dwóch tygodni. O poranku dolar zyskuje także względem złotego, co oznacza, że za amerykańską walutę płacimy obecnie niemal 3,89 zł. Pozostałe kursy par walutowych z PLN wyglądają następująco: EURPLN 4,2486; CHFPLN 3,9160; GBPPLN 5,9968.

HFT Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, adres: 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000416713, o kapitale zakładowym 5 677 352,50 zł w całości opłaconym, posiadający numer statystyczny REGON 100297422 i numer identyfikacji podatkowej (NIP) 727 269 31 91. (dalej: „HFT Brokers”) więcej