06.11.2015 Rynki po południu – imponujące dane z amerykańskiego rynku pracy

Robert Pietrzak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych

Dzisiejszego dnia cała uwaga inwestorów skupiała się na publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy, które według wielu uczestników rynku, miały być kluczowe w kontekście terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Opublikowane dane były znakomite, tym samym wysyłając silny sygnał do Rezerwy Federalnej w kontekście terminu podwyżki. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła imponujące 271 tysięcy, podczas gdy konsensus ekonomistów spodziewał się wzrostu zaledwie w wysokości 180 tysięcy. Odnotowano również spadek stopy bezrobocia z poziomu 5,1% do 5%, a więc bardzo blisko poziomu określonego przez FED jako „bezrobocie naturalne”. Rośnie także dynamika przeciętnego wynagrodzenia godzinowego o 0,4% w ujęciu miesięcznym, podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu na poziomie 0,2%, a to pozytywnie przekłada się na wzrost presji inflacyjnej.

Reakcja kursu dolara na te wydarzenia mogła być tylko jedna. Gwałtowna aprecjacja amerykańskiej waluty na szerokim rynku spowodowała osiągnięcie nowych szczytów/dołków przez wiele par walutowych oraz pozostałych instrumentów. EURUSD traci dzisiaj ponad 1,3% spadając do poziomu 1,0734, GBPUSD traci około 0,9% dochodząc w okolice okrągłego poziomu 1,50, a USDPLN zyskuję aż 1,44%, co oznacza, że za jednego dolara zapłacimy już 3,96 zł. Dynamiczne wzrosty kursu dolara doprowadziły do wyprzedaży na rynku surowców. Cena jednej uncji złota spadła do poziomu 1087 dolarów, a za jedną baryłkę ropy naftowej typu Crude zapłacimy 44,34 USD.

Doskonałe dane z amerykańskiego rynku pracy doprowadziły do znacznego wzrostu oczekiwań dotyczących terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu, według rynku kontraktów terminowych na FED Funds Futures, wynosi obecnie 70%, podczas gdy przed dzisiejszą publikacją był to poziom 54%. Notowania kontraktów FRA na przyszłą stopę procentową również pikowały, osiągając najwyższe poziomy w tym roku. Oznacza to, że w perspektywie najbliższych miesięcy inwestorzy z tego rynku zdecydowanie spodziewają się wyższego oprocentowania stopy LIBOR dla USD.

Inwestorzy na europejskich giełdach mogą zaliczyć dzisiejszą sesję do udanych, kończąc tydzień wzrostami na większości głównych parkietów giełdowych. Niemiecki indeks DAX rośnie dzisiaj o ponad 1%, przekraczając okrągły poziom 11 000 punktów. Giełdowe byki sporo mogą zawdzięczać dzisiejszym spadkom na EURUSD, które w wyniku istniejącej korelacji z niemieckim indeksem, dały paliwo do wzrostów na DAX-ie.

Sesja amerykańska rozpoczyna się od przewagi strony sprzedającej, która uzyskała przewagę w wyniku przybliżenia się perspektywy podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co negatywnie wpływa na wycenę spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie. Skala spadków pozostaje jednak ograniczona – S&P500 traci 0,21%.

HFT Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, adres: 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000416713, o kapitale zakładowym 5 677 352,50 zł w całości opłaconym, posiadający numer statystyczny REGON 100297422 i numer identyfikacji podatkowej (NIP) 727 269 31 91. (dalej: „HFT Brokers”) więcej