13.11.2015 Rynki o poranku – spadki na parkietach, dziś ważne dane

Mateusz Adamkiewicz, Analityk Rynków Finansowych

Wczorajsza sesja zdecydowanie nie była udana dla globalnych inwestorów. Po bardzo mocnych spadkach w Europie (główne indeksy traciły około 2%), również Wall Street mocno nurkowała ostatecznie kończąc sesję 1,40% pod kreską (S&P500). Korekta po mocnych wzrostach z ostatnich tygodni nie jest niczym nadzwyczajnym i na razie powodów do większego niepokoju nie ma, chociaż skala jednodniowych spadków była całkiem spora. Jeżeli chodzi o Europę, to możemy uznać, że korekta ma charakter czysto techniczny. Już za kilka tygodni Europejski Bank Centralny powinien po raz kolejny luzować politykę monetarną, co naturalnie sprzyja wycenie akcji. Nieco inaczej wygląda sprawa w Stanach Zjednoczonych. Pierwszą przyczyną wczorajszych spadków był sektor energetyczny, który ciążył również Europie. Cena miedzi spadła do poziomów nienotowanych od lipca 2009 roku, pokonując ostatnie minimum notowań z 24 sierpnia. To oznacza, że od strony technicznej wykres wygląda niekorzystnie, a również fundamenty nie są dla tego rynku korzystne. Popyt na miedź spada i na razie niewiele wskazuje na zmianę tej sytuacji. Mocno traciła wczoraj także ropa, a cena baryłki WTI ponownie spadła poniżej poziomu 42 dolarów, również przełamując kluczowe wsparcie. W takim układzie mocno traciły również pozostałe surowce, a także spółki surowcowe na całym świecie, w tym także KGHM. Drugą przyczyną spadków w USA może być zbliżająca się podwyżka stóp procentowych. Nie jest to czynnik sprzyjający wycenom akcji, chociaż w przeszłości dopiero po 3 podwyżkach zaczynały się większe kłopoty na Wall Street. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że 3 podwyżki nastąpią najwcześniej na koniec przyszłego roku.

Dzisiejsza sesja to przede wszystkim odczyty danych o produkcie krajowym brutto dla gospodarek europejskich. Poznaliśmy już dane dla Niemiec i Francji. Wzrost kwartał do kwartału w Niemczech wyniósł 0,3% (poprzednio 0,4%), zaś w relacji rocznej wyniósł 1,8% (poprzednio 1,6%). Oba odczyty były zgodne z oczekiwaniami. Zgodny z oczekiwaniami był również wzrost we Francji, który wyniósł 0,3% kwartał do kwartału, ale w tym wypadku oznacza to solidną poprawę, ponieważ przy okazji ostatniego odczytu gospodarka francuska stała w miejscu (0,0%). Przed nami jeszcze dane dla całej strefy euro, dla Włoch, a także dla Polski. Konsensus rynkowy zakłada, że polska gospodarka rośnie w tempie 3,3% r/r, a dane poznamy o godzinie 10:00, o 14:00 poznamy natomiast finalne dane o inflacji za październik. Oprócz danych z naszego regionu poznamy także ważny odczyt sprzedaży detalicznej z USA. Przed grudniowym posiedzeniem FED nie ma mało istotnych danych z USA, dlatego godzina 14:30 powinna przynieść większą zmienność na parach z dolarem. O poranku za amerykańską walutę płacimy już prawie 3,94 zł, co oznacza widoczne osłabienie złotego – jeszcze wczoraj zeszliśmy do poziomu 3,90. Pozostałe pary ze złotym prezentują się następująco: EURPLN 4,24; CHFPLN 3,9250; GBPPLN 5,99.

HFT Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, adres: 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000416713, o kapitale zakładowym 5 677 352,50 zł w całości opłaconym, posiadający numer statystyczny REGON 100297422 i numer identyfikacji podatkowej (NIP) 727 269 31 91. (dalej: „HFT Brokers”) więcej