Artur Janosz zakończył piątkową sesję kwalifikacyjną do pierwszego wyścigu ostatniej rundy sezonu GP3 na dziesiątej pozycji. Polak, który do zdobywcy pole position stracił zaledwie pół sekundy, na torze w Abu Zabi chce w ten weekend zwieńczyć tegoroczny debiut w serii swoim pierwszym podium.

22-latek z włoskiej ekipy Trident rozpoczął weekend na torze Yas Marina od pracy pod kątem wyścigowego tempa podczas porannego treningu wolnego, który zakończył z osiemnastym czasem. W południe Polak podkręcił tempo na nowych oponach i zakwalifikował się do jutrzejszego wyścigu na dziesiątej pozycji.

Sobotnie wyniki zadecydują o polach startowych do niedzielnego, kończącego sezon wyścigu. Pierwsza ósemka z soboty w niedzielę ustawi się do walki w odwróconej kolejności, co oznacza, że ósmy zawodnik ruszy z pole position. Janosz, który właśnie w Abu Zabi po raz pierwszy testował bolid GP3 rok temu, liczy na walkę o czołowe pozycje i zakończenie swojego debiutanckiego sezonu na podium.

Sobotni wyścig rozpocznie się o godzinie 9:25 polskiego czasu i będzie liczył 18 okrążeń (99 km). Z pole position wystartuje wicelider tabeli Francuz Esteban Ocon, zaś zespołowy kolega Artura, prowadzący w klasyfikacji generalnej Włoch Luca Ghiotto, ruszy z czwartego pola. W niedzielę zawodnicy ustawią się na starcie o 10:00, a do pokonania będą mieli 14 kółek (77 km). Kilka godzin po ich zmaganiach swój sezon wyścigiem o Grand Prix Abu Zabi zakończą kierowcy Formuły 1. Bezpośrednie relacje z obu wyścigów GP3 m.in. w Polsacie Sport w sobotę i w Polsacie Sport Extra w niedzielę.

„Po niezbyt udanym wolnym treningu kwalifikacje poszły już znacznie lepiej. Rano skupialiśmy się na pracy pod kątem wyścigu i ostateczna pozycja nie była najważniejsza, ale podczas czasówki od samego początku byłem w czołówce. Na pierwszym komplecie nowych opony uzyskałem trzeci czas, za Estebanem Oconem i Luką Ghiotto. Po powrocie na tor na drugim komplecie poprawiłem pierwszy i drugi sektor, ale w trzecim dojechałem blisko Ocona i straciłem ok. trzech dziesiątych sekundy. Mogłem tym kółkiem wskoczyć do trzeciego rzędu, w okolice piątej pozycji, ale strata z trzeciego sektora oznacza, że muszę zadowolić się dziesiątą lokatą. Do pole position zabrakło mi jednak tylko pół sekundy, a do tego byłem szybki przez całą czasówkę, więc jestem optymistycznie nastawiony przed ostatnimi wyścigami sezonu. Chcę zakończyć tegoroczne zmagania na podium i jeśli wszystko pójdzie dobrze jest to możliwe, szczególnie w niedzielę. Będę więc walczył do końca” – skomentował Artur Janosz.

POWRÓT...