15.12.2015 Rynki o poranku – dolar nadal traci, dzień z inflacją

Mateusz Adamkiewicz, Analityk Rynków Finansowych

Dolar rozpoczął jeden z najważniejszych tygodni w tym roku od kontynuacji spadków. W ciągu niecałych trzech tygodni amerykańska waluta straciła na szerokim rynku już około 3%. Główną przyczyną utraty wartości przez amerykańską walutę jest oczekiwanie na gołębią podwyżkę. Podniesienie stóp procentowych przez FED jest niemal przesądzone, a kontrakty terminowe na stopę procentową dają już 83% szans na takie zdarzenie. Kluczowy ma być jednak komunikat, który zdaniem rynku powinien być łagodny i zapowiadający dłuższą przerwę przed kolejnymi działaniami. Właśnie taki scenariusz jest dyskontowany przez rynek, więc jeżeli się on nie sprawdzi to reakcja rynku powinna być okazała, przede wszystkim jeśli chodzi o dolara amerykańskiego. Póki co, dolar ponownie lekko traci względem głównych walut, a kurs EURUSD nadal znajduje się powyżej 1,10. Taki stan rzeczy oznacza, że również złoty nico zyskuje względem dolara, a obecnie za amerykańską walutę płacimy nieco ponad 3,95 zł. Póki co, nie widać jednak odwrócenia trendu wzrostowego na USDPLN, a jedynie wyjątkowo gołębi FED mógłby wydatnie pomóc polskiej walucie.

Dzisiejsza sesja stoi pod znakiem danych o inflacji z dwóch wiodących gospodarek światowych. O 14:30 poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych, które oczywiście będą miały okazję wpłynąć na wydźwięk środowego komunikatu. Rynek będzie zatem pilnie śledził ten odczyt, a wyższa inflacja może być argumentem za jastrzębim posiedzeniem FED. Równie ciekawie zapowiada się odczyt z Wielkiej Brytanii, który poznamy o godzinie 10:30. Patrząc na dane makroekonomiczne gospodarka brytyjska wygląda w zasadzie najlepiej spośród wszystkich krajów rozwiniętych. Z drugiej strony funt zachowuje się ostatnio bardzo słabo na szerokim rynku ze względu na gołębie wypowiedzi Marka Carneya, czyli szefa Banku Anglii. Ton banku centralnego powinien się jednak zmienić prędzej czy później o ile dobra kondycja gospodarki zostanie podtrzymana. Wielka Brytania podobnie jak większość krajów na świecie zmaga się z niską inflacją, więc dzisiejsze dane bez wątpienia będą bardzo istotne. Poza wspomnianymi odczytami poznamy także finalne dane o inflacji z Polski, odczyt indeksu NY Empire State i decyzję Banku Węgier w sprawie stóp procentowych. Warto również zwrócić uwagę na wystąpienia Marka Belki z RPP i Stephena Poloza z Banku Kanady.

HFT Brokers Dom Maklerski Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, adres: 00-838 Warszawa, ul. Prosta 51, wpisany do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000416713, o kapitale zakładowym 5 677 352,50 zł w całości opłaconym, posiadający numer statystyczny REGON 100297422 i numer identyfikacji podatkowej (NIP) 727 269 31 91. (dalej: „HFT Brokers”) więcej